TOKAT GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ
BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK ARŞ. UYG. VE ARŞ. MERKEZİ
Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ana Sayfası Admin Giriş Sayfası Mail Kutusu Giriş Sayfası   
 


 
Cihazlarımız
 

 

                                

      TOPRAK-BİTKİ-SU ve GÜBRE ANALİZLERİ LABORATUARINDA

                                    

 BULUNAN CİHAZLAR

 

 1. INDUCTIVELY COUPLED PLASMA - OPTIK EMISYON SPEKTROFOTOMETRESİ (ICP-OES).

ICP -OES spektrofotometresi, toprak, bitki, su ve gübre numunelerinde makro (P,K,S,Mg,Ca), mikro (Fe, Zn, Cu, Mn, Ni, Mo, B, Na) ve ağır metal (Cd, Pb, Co, Cr, Al, Se) analizlerinde kullanılmaktadır.

Laboratuvarımızda bulunan cihazın marka ve modeli: Thermo  ICAP 7000 Plus

 

 1. ATOMİK ABSORBSİYON SPEKTROFOTOMETRE (AAS).

AAS Atomik Absorbsiyon Spektrofotometre ile toprak, bitki, su ve gübre numunelerinde bazı makro (K, Ca, Mg) ve mikro (Fe, Zn, Cu, Mn) besin elementlerinin miktarlarının tayini için kullanılmaktadır. ICP-OES cihazına göre avantajı, acil olan numunelerde yukarıda bahsedilen elementlerin düzeyleri hızlı bir şekilde belirlenebilmektedir. Dezavantajı ise, ICP-OES numunelerde yapmış olduğu okumalarda ppb (milyarda bir kısım) düzeyinde okuma yapabildiği halde AAS cihazı sadece ppm (milyonda bir kısım) düzeyinde okuma yapabilmektedir. 

Laboratuvarımızda bulunan cihazın marka ve modeli: Agilent 240 FS

 1. UV VİSİBLE SPEKTROFOTOMETRE CİHAZI

Uv Visible Spektrofotometre cihazı ile toprak, bitki, su ve gübre numunelerinde fosfor, bor , nitrat (NO3), nitrit (NO2) ve amonyum (NH4) ile bitki numunelerinde birçok enzim (Fe-redüktaz, Glutation redüktaz, Sülfidril grupları, Vitamin-C, Askorbat peroksidaz vs.) ve klorofil (klorofil a,b,c) analizleri yapılabilmektedir.

Laboratuvarımızda bulunan cihazın marka ve modeli: Shimadzu 2600 UV-Spektrofotometre

 1. AZOT-PROTEİN CİHAZI (KJELDAHL)

Toprak, bitki, su ve gübre numunelerinde total azot (N), nitrat azotu, nitrit azotu ve amonyum azotu tayininde kullanılmaktadır.

 

Laboratuvarımızda bulunan cihazın marka ve modeli: Buchi K-350

 1. KALSİMETRE CİHAZI

Toprak numunelerinde toplam kireç miktarının belirlenmesinde kullanılmaktadır

 1. MİKRODALGA YAKMA CİHAZI

Her türlü toprak, bitki, gübre ve maden numunelerinin yüksek sıcaklık ve basınç altında yakılması için kullanılmaktadır. Bu cihaz ile yakılan numunelerdeki elementlerin konsantrasyonu ICP veya AAS cihazında belirlenebilmektedir. Örneklerin hızlı bir şekilde analize hazır hale getirilmesi ve çok hassas analizler için (mikroelement ve ağır metal) sıklıkla kullanılmaktadır.

 

Laboratuvarımızda bulunan cihazın marka ve modeli: Milestone Ethos Stard-D

 1. KÜL FIRINI

Mikrodalga cihazında olduğu gibi toprak, bitki ve gübre numunelerinin analize hazır hale getirilmesinde kullanılmaktadır. 100-1000 oC aralığında çalışmaktadır ve numunelerin yüksek sıcaklık altında yanmalarını sağlamaktadır. 

Laboratuvarımızda bulunan cihazın marka ve modeli: Protherm

 1. pH METRE ve EC-METRE

Toprak, su ve gübre numunelerinde pH ve tuz ölçümü için kullanılmaktadır.

9. SANTİFRÜJ

Toprak, bitki ve gübre numunelerini analizi esnasında örneklerin çöktürülmesinde kullanılmaktadır. Ayrıca bitki numunelerinde enzim ve klorofil analizlerinde de kullanılmaktadır.

 

 

YAPI VE DEPREM LABORATUARINDA ve İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ MALZEME LABORATUARINDA BULUNAN CİHAZLAR

 

1.       Tam Otomatik Bilgisayar Kontrollü Beton Test Presi

2.       Tam Otomatik Bilgisayar Kontrollü Hidrolik Çeneli Çelik Çekme Cihazı

3.       Karot Alma Makinesi

4.       Donatı tarama ve haritasını çıkarma cihazı

5.       El tipi donatı tespit cihazı

6.       Ultrasonik test cihazı

7.       Dijital beton test çekici

8.       Silindir yarma deneyi aparatı

9.       Dijital terazi

10.   Kumpas

11.   Laboratuar tipi kurutma etüvü

12.   Silindir numune başlıklama seti

13.   Taş ve karot ucu kesme makinesi

14.   Çimento test presi

15.   Kalıp Sarsma Cihazı

16.   Elek takımı ve elek sallama cihazı

17.   Baskül

18.   Otomatik Eğilme Test Presi

19.   Beton mikseri

20.   Hava ölçer

21.   Kompresör

22.   Beton test çekici

23.   Kiriş kalıbı

24.   Silindir kalıp

25.   Dijital Nokta Yükleme Deney Cihazı

26.   Darbeli delici

27.   Alkali silika reak. Deney seti

28.   Muffle fırın

29.   Bölgeç

30.   Birim ağırlık kovası

31.   Sıkıştırma faktörü aleti

32.   Agrega Darbe Değeri Test Cihazı

33.   Los Angeles Deneyi Aleti

 

1. CİHAZIN ADI: Tam Otomatik Bilgisayar Kontrollü Beton Test Presi

Marka: UTEST

KULLANIM AMACI: Bu test presi bilgisayara yüklü beton test programı tarafından otomatik olarak çalıştırılmaktadır. Sisteme yükleme hızı bilgisayardan ya da manüel olarak girilmekte ve cihaz deney sonunda otomatik olarak durmaktadır. Test  programında da kırım sonuçları ve grafik  çıktıları alınabilmektedir. Bu cihaz istenirse manüel olarak da kullanılabilmektedir

 

 

 

ÖLÇÜM/ÇALIŞMA ARALIĞI: Bu cihazla aşağıdaki deneyler yapılabilmektedir (TS EN 12390-3, 2003).

 • Silindir veya küp numunelerin basınç dayanımı deneyi,
 • Beton yarmada çekme deneyi,
 • Karot numunesi basınç dayanımı deneyi,
 • Çeşitli taşların dayanım deneyleri,
 • Doğal ahşap ve ahşap türevlerinin dayanım deneyleri,
 • Polimer esaslı malzemelerin dayanım deneyleri.
 • 2. CİHAZIN ADI: Tam Otomatik Bilgisayar Kontrollü Hidrolik Çeneli Çelik Çekme Cihazı

  Marka: Yüksel Kaya Makine

  KULLANIM AMACI: Bu cihazla 0 mm ila 32 mm arasında düz ve yuvarlak çelik numuneler test edilebilmektedir. Yük ölçümlerinde Load cell kullanılmaktadır. Hidrolik çene sistemini kumanda eden bağımsız bir güç ünitesi mevcuttur. Her iki güç ünitesi de modüler bir şekilde aynı kontrol paneli içersine monte edilmiştir.

  Cihazda uzama ölçümleri elektronik uzama ölçer veya sisteme bağlanacak extensometre ile yapılabilmektedir. Cihaza istenildiğinde Extensometre bağlanarak numune üzerinden direkt olarak uzama bilgileri alınabilmektedir. Bu test cihazı bilgisayar kontrollü olup set edilen hız değerinde otomatik olarak deneyi yapmaktadır. Cihazda çeneler arası mesafe motorlu sistemle el kumandası yardımı ile ayarlanmaktadır (TS EN 12390-4, 2003).

  Programda Yük-Uzama grafiği alınabilmektedir. Max. yük, max. uzama, kopma yükü, kopma uzaması, young modülü, yield vb. hesaplamalarını verebilmektedir. Cihaz  bilgiler ve grafik ve test sonuçlarından oluşan deney raporunu verebilmektedir.

   

  ÖLÇÜM/ÇALIŞMA ARALIĞI: Bu cihazla aşağıdaki deneyler yapılabilmektedir (TS 708, 2010).

  • Çelik malzemenin akma dayanımının belirlenmesi,
  • Çelik malzemenin çekme ve uzama yüzdesinin belirlenmesi deneyleri,
  • Ahşaptan çivi çekme testleri,
  • Birleşim ve ekleme çekme testleri,
  • Cıvataları çekme testleri,
 • 3. CİHAZIN ADI:  Karot Alma Makinesi

  Marka: Milwaukee

  KULLANIM AMACI: Mevcut bir betonun karakteristik basınç dayanımının tespiti, en gerçekçi olarak, betondan karot numunesi alınıp bu numunenin serbest basınç deneyine tabi tutulmasıyla yapılabilmektedir (TS EN 12504-1, 2011; TS EN 13791,2010). Ancak karot numunesi alımı mevcut yapıyı tahrip ettiğinden (özellikle bina türü yapılar için) en son tercih edilmesi gereken ve mutlaka bir inşaat mühendisi gözetiminde yapılması gereken bir yöntemdir.

  Karot alımı, tahribatlı bir yöntemdir ve her koşulda yapıya zarar verir. Karot numunesi, elemana ve yapıya önemli hasar vermeden ve yapıyı riske atmadan mühendislik kaidelerine uygun bir şekilde alınmalıdır. Yapının ve yapı elemanlarının taşıma gücünü etkilemeyecek yerler seçilmelidir.

  Bir yapının yıkılıp yıkılmaması yada güçlendirilmesi konusunda kesin kararın verilebilmesi için, yapı üzerinde hasarsız test yöntemlerinden elde edilen sonuçlar yetersizdir. Bu yüzden bu testlerin yanında yapıdan alınacak karot numunelerinin laboratuarda yapılacak basınç deneyleri sonucu kesinlik ifade etmektedir. Bu işlem için karot alma cihazı kullanılmaktadır.

   

  ÖLÇÜM/ÇALIŞMA ARALIĞI:

 •  

  4. CİHAZIN ADI: Donatı tarama ve haritasını çıkarma cihazı

  Marka: Proceq

  KULLANIM AMACI: Mevcut betonarme elemanlarda donatı düzenini belirlemek için kullanılır. Bu işlem, seçilen perde ve kolonların en az yarısında kabuk betonu sıyrılarak yapılmaktadır. aynı kolonlarda donatı tahmini tahribatsız yöntemler kullanılarak ve elde edilen sonuçlara benzetilerek yapılabilir. Ayrıca, kabuk betonu sıyrılan perde ve kolonlarda enine donatı türü, çapı ile kolonların orta ve sarılma bölgelerinde enine donatı aralıkları ve detaylarını belirlemede kullanılmaktadır.

  ÖLÇÜM/ÇALIŞMA ARALIĞI:

 • . CİHAZIN ADI: El tipi donatı tespit cihazı

  Marka: Proceq

  KULLANIM AMACI: Yapıda karot numunesi alınacak bölgelerde mevcut donatının kesilmemesi için,  yerlerinin belirlenmesi gerekmektedir. Bu cihaz donatının olduğu yerlerde uyarı vererek sağlıklı bir karot alımının gerçekleşmesini sağlamaktadır.

   

 • 6. CİHAZIN ADI: Ultrasonik test cihazı

  Marka: Proceq

  KULLANIM AMACI: Yapı üzerinde hasarsız test yöntemlerinden birisi Ultrasonik test yöntemidir (TS EN 12504-4, 2004). Bu yöntem beton elemana doğru gönderilen vibrasyonel enerjinin hızının ölçülmesinden ibarettir. Pulser kısa aralıklı yüksek voltajlı sinyalleri verici rezonans frekansı titreştirmesi için gönderir. Elektriksel itki başladığında elektronik saat çalışır. Verici vibrasyonları viskoz sıvı başlıklarıyla betonun içine iletir (Şekil 2.6). Vibrasyonel dalga eleman içerisinde ilerleyerek beton yüzeyinin diğer ucunda bulunan alıcıya ulaşır. Dalga alıcı kafa tarafından algılandığında elektronik saat kapanır ve ulaşma süresi tespit edilir. Verici ve alıcı arasındaki direk mesafe ulaşma süresine bölündüğünde beton içindeki ultrases hızı elde edilmiş olur. Yoğunluğu az olan bir betonda, yani içerisinde daha çok boşluk bulunan bir betonda, ultrases dalganın betonun bir yüzeyinden diğerine ulaşabilme süresi daha uzundur. Bir başka deyişle, betonun içerisindeki boşluk miktarı arttıkça, ultrases dalganın hızı daha az olmaktadır.

  Bilindiği gibi, betonun yoğunluğu ile basınç dayanımı arasında belirli bir ilişki bulunmaktadır. Yoğunluğu yüksek olan betonların basınç dayanımları da genellikle yüksek olur.

  Bu cihaz sadece beton için değil inşaatta kullanılan birçok malzeme için kullanılan bir yöntemdir. Özellikle malzeme derslerinde malzemelerin mekanik özelliklerinin belirlenmesi konusunun uygulamasında bu cihaz kullanılacaktır.

  ÖLÇÜM/ÇALIŞMA ARALIĞI:

 • 7. CİHAZIN ADI: Dijital beton test çekici

  Marka: Proceq

  KULLANIM AMACI: Serleşmiş betonda uygulanan hasarsız deney metodlarından biridir. Yüzey sertliğine göre dayanım belirleme metodudur (TS EN 12504-2, 2004). Yaşlanmış betonda karbonatlaşma sertleşmesinden dolayı doğru sonuçlar vermez. Kalbirasyonunun belli aralıklarla yapılması gerekmektedir. Schmidt çekici eski betonlarda alınan karot üzerinde okunduktan sonra binanın diğer elemanlarında okunarak korelasyon yapılmalıdır. Tek başına kesin sonuç vermemektedir. Ancak mevcut bir yapı için hasar vermeden yapılacak ön değerlendirmelerde kullanılabilir.

  ÖLÇÜM/ÇALIŞMA ARALIĞI:

 • 8. CİHAZIN ADI: Silindir yarma deneyi aparatı

  Marka: Yüksel Kaya Makine

  KULLANIM AMACI: Silindir tipi beton ve taş numunelerinin yarmada çekme deneylerinin yapılmasında kullanılmaktadır (TS EN 12390-6, 2003). Bu aparat beton test presine bağlanarak kullanılmaktadır.

  ÖLÇÜM/ÇALIŞMA ARALIĞI:

 • 9. CİHAZIN ADI: DİJİTAL TERAZİ

  Marka: Dikomsan

  KULLANIM AMACI: Numunelerin ıslak ve kuru ağırlıklarının tespitinde kullanılmaktadır. Ayrıca harç deneylerinde hassas numune oranlarının belirlenmesinde kullanılmaktadır.

  ÖLÇÜM/ÇALIŞMA ARALIĞI:

 • 10. CİHAZIN ADI: Kumpas

  KULLANIM AMACI: Donatı çaplarının belirlenmesinde kullanılmaktadır. Bunu dışında ahşap ve çelik profillerinin kalınlıklarının belirlenmesinde kullanılmaktadır.

  ÖLÇÜM/ÇALIŞMA ARALIĞI:10. CİHAZIN ADI: Kumpas

  KULLANIM AMACI: Donatı çaplarının belirlenmesinde kullanılmaktadır. Bunu dışında ahşap ve çelik profillerinin kalınlıklarının belirlenmesinde kullanılmaktadır

 • 10. CİHAZIN ADI: Kumpas

  KULLANIM AMACI: Donatı çaplarının belirlenmesinde kullanılmaktadır. Bunu dışında ahşap ve çelik profillerinin kalınlıklarının belirlenmesinde kullanılmaktadır.

  ÖLÇÜM/ÇALIŞMA ARALIĞI:

 

11. CİHAZIN ADI: Laboratuar tipi kurutma etüvü

Marka:

KULLANIM AMACI: Yapılardan alınan karot numunelerinin alımı esnasında suya maruz kaldığı için bunlar üzerinde deney yapılmadan önce kurutulması gerekmektedir. Ayrıca yine laboratuarda yapılacak deneysel çalışmalarda kullanılacak kum ve agreganın kurutulmasında kullanılmaktadır.

ÖLÇÜM/ÇALIŞMA ARALIĞI:

12. CİHAZIN ADI: Silindir numune başlıklama seti

Marka: Utest

KULLANIM AMACI: Yapılardan alınan karot numunelerin beton test preslerinde deneylerinin yapılabilmesi için uç kısımlarının tamamen pürüzsüz olması gerekmektedir. Bu cihazda kükürt ve grafit karışımı eritilerek numune başlıklamaları yapılmaktadır.

ÖLÇÜM/ÇALIŞMA ARALIĞI:

13. CİHAZIN ADI: Taş ve karot ucu kesme makinesi

Marka:

KULLANIM AMACI: Yapılardan alınan karot numunelerinin standartlarda belirtilen deney boyutlarına getirilmesinde kullanılmaktadır. Ayrıca doğal taş numunelerinin uçlarının düzetilmesinde de kullanılmaktadır.

ÖLÇÜM/ÇALIŞMA ARALIĞI:

14. CİHAZIN ADI: Çimento Test Presi

Marka: UTEST

KULLANIM AMACI: Bu test presi bilgisayara yüklü çimento test programı tarafından otomatik olarak çalıştırılmaktadır. Sisteme yükleme hızı bilgisayardan ya da manuel olarak girilmekte ve cihaz deney sonunda otomatik olarak durmaktadır. Test  programında da kırım sonuçları ve grafik  çıktıları alınabilmektedir. Bu cihaz istenirse manuel olarak da kullanılabilmektedir.

ÖLÇÜM/ÇALIŞMA ARALIĞI:

15. CİHAZIN ADI: Kalıp Sarsma Cihazı

Marka: Yüksel Kaya Makine

KULLANIM AMACI: Bu cihaz beton silindir ve küp numunelerinin ve çimento harçlarnın sıkıştırılmasını sağlamaktadır.

ÖLÇÜM/ÇALIŞMA ARALIĞI:

16. CİHAZIN ADI: Elek Takımı (Beton agregası) ve Elek Sallama Cihazı

Marka: Utest

KULLANIM AMACI: Beton agregalarının elenerek büyüklüklerine göre ayrılmasını sağlamaktadır. İstenilen beton dayanımını sağlayacak agrega gradasyonunu sağlamak için kullanılmaktadır.

ÖLÇÜM/ÇALIŞMA ARALIĞI:

17. CİHAZIN ADI: Baskül

Marka: Desis

KULLANIM AMACI: Laboratuarda kullanılacak agrega çimento vb. malzemelerin tartılması için kullanılır.

ÖLÇÜM/ÇALIŞMA ARALIĞI:

18. CİHAZIN ADI: Otomatik Eğilme Test Presi (200 kN)

Marka: Yüksel Kaya Makine

KULLANIM AMACI: Beton ve betonarme kiriş numunelerde eğilme deneyi gerçekleştirilmesi için kullanılır. Farklı aparatlar takılarak farklı boyutlardaki numuneler için de kullanılabilir. Ayrıca tuğla, parke ve kiremit gibi malzemelerin dayanım tayinlerinin belirlenmesinde kullanılır (TS EN 12390-5; 2010, TS 2824 EN 1338; 2005, TS 436 EN 1340/AC;2009).

ÖLÇÜM/ÇALIŞMA ARALIĞI:

19. CİHAZIN ADI: Beton Mikseri

Marka: UTEST

KULLANIM AMACI: Laboratuar koşullarında beton üretimi için kullanılır. İstenilen özellikte beton üretimi için hesaplar yapılarak uygun oranlarda çimento, agrega, su ve katkı malzemelerinin karıştırılması sağlanır (TS 802; 2009).

ÖLÇÜM/ÇALIŞMA ARALIĞI:

20. CİHAZIN ADI: Hava Ölçer

Marka: Utest

KULLANIM AMACI: Beton numunelerin bünyesindeki hava miktarının ölçülmesini sağlar.

ÖLÇÜM/ÇALIŞMA ARALIĞI:

21. CİHAZIN ADI: Kompresör

Marka: Cora

KULLANIM AMACI: Deney malzemelerinin basınçlı hava yardımıyla temizlenmesi, küp ve silindir beton kalıplarındaki numunelerin hasar görmeden çıkarılması işlemlerinde kullanılır.

ÖLÇÜM/ÇALIŞMA ARALIĞI:

22. CİHAZIN ADI: Beton Test Çekici

Marka: Proceq

KULLANIM AMACI: Mevcut yapıların ve laboratuar ortamında üretilen numunelerin yüzey sertliği yardımıyla basınç dayanımlarının tahmin edilmesinde kullanılır(TS EN 12504-2; 2013).

ÖLÇÜM/ÇALIŞMA ARALIĞI:

23. CİHAZIN ADI: Kiriş Kalıbı

KULLANIM AMACI: 100*100*500 mm boyutlarında beton numuneler üretmek için kullanılır.

ÖLÇÜM/ÇALIŞMA ARALIĞI:

24. CİHAZIN ADI: Silindir Kalıp

KULLANIM AMACI: 150x300 mm boyutlarında silindir numune üretimi ve hazır betondan örnek alımı için kullanılır.

ÖLÇÜM/ÇALIŞMA ARALIĞI:

25. CİHAZIN ADI: Dijital Nokta Yükleme Deney Cihazı

Marka:

KULLANIM AMACI: Farklı boyutlardaki agrega numunelerine noktasal kuvvet uygulayarak dayanım tespiti yapmada kullanılır. Temel iyileştirmeleri ve beton agregalarının dayanımının belirlenmesi açısından önemlidir.

ÖLÇÜM/ÇALIŞMA ARALIĞI:

26. CİHAZIN ADI: Darbeli Delici

Marka: Bosch

KULLANIM AMACI: Mevcut yapıdan numune almak için betonarme kesitin delinmesi ve çeşitli kırma işlemlerinin yapılmasında kullanılır.

ÖLÇÜM/ÇALIŞMA ARALIĞI:

27. CİHAZIN ADI: Alkali silika reaksiyonu deney seti

Marka: Yüksel Kaya Makine

KULLANIM AMACI: Çimentonun alkaki aktivitesi ve agreganın silis içeriğinden kaynaklanan alkali silika reaksiyonunun belirlenmesinde kullanılır (TS 13519; 2012).

ÖLÇÜM/ÇALIŞMA ARALIĞI:

28. CİHAZIN ADI: Muffle Fırın

Marka:

KULLANIM AMACI: Beton ve çimento harçlarının yüksek sıcaklığa (maksimum 1100 C) karşı fiziksel ve mekanik özelliklerinin incelenmesinde kullanılır (TS EN 1992-1-2; 2006).

ÖLÇÜM/ÇALIŞMA ARALIĞI:

 

29. CİHAZIN ADI: Bölgeç

KULLANIM AMACI: Farklı boyutlardaki agregaların homojen olarak ayrılmalarını sağlar.

 

30. CİHAZIN ADI: Birim Ağırlık Kovası

KULLANIM AMACI: Agragaların gevşek ve sıkışık birim hacim ağırlıklarının belirlenmesinde kullanılır.

ÖLÇÜM/ÇALIŞMA ARALIĞI:

31. CİHAZIN ADI: Sıkıştırma Faktörü Aleti

KULLANIM AMACI: Taze betonun kendi ağırlığıyla iki koniden geçerek bir toplama kabında toplanmasıyla sıkışma faktörünün belirlenir (TS EN 12350-4; 2010).

:

32. CİHAZIN ADI: Agrega Darbe Değeri Test Cihazı

Marka:

Model:

KULLANIM AMACI: Agregaların parçalanma direncinin tayin edilmesinde kullanılır (TS EN 1097-2; 2010).

ÖLÇÜM/ÇALIŞMA ARALIĞI:

34      CİHAZIN ADI:  Agrega Aşınma Deneyi (Los Angeles Deneyi)

 

Marka: Yüksel Kaya Makine

 

KULLANIM AMACI: Betonarme yapılarda kullanılacak olan agregaların aşınma değerlerinin belirlenmesinde kullanılır. Agregaların aşınma dirençlerine göre kullanılıp kullanılmayacağı saptanır (TS EN 1097-2; 2010).

ÖLÇÜM/ÇALIŞMA ARALIĞI:

 

LC-MS/MS

Marka: Shimadzu            Model: LCMS-8050

 

Kullanım Alanları: Kullanım Çoklu analit tespitinde, karmaşık matrislerde bulunan eser seviyedeki analitlerin hassas miktar tayini  ve  konfirmasyonu  için kullanılır. Meyve, sebze, süt, et vb. gıda numunelerinde pestisit ve metabolitlerinin, su numulerinde karbamatlı pestisit, hormon ve metabolitlerinin, aflatoksin-mikotoksin analizleri vb ile  doku,  kan  gibi  biyolojik örneklerde ilaç ve metabolitlerinin ölçümü  gibi  uygulama  alanları için kullanılmaktadır

GC-MS

Marka: Shimadzu            Model: GCMS QP2010 Ultra

 

Kullanım Alanları: Gaz kromatografisi kimya alanında gazların ve uçucu maddelerin analizleri ve ayrılmasında uygun bir metot olarak yaygın bir  şekilde    kullanılmaktadır.   Bunun yanında Alkoloidler,   terpenler, steroidler, ilaçlar, pestisitler, gıda endüstrisinde ve petrol ürünlerinin nitel ve nicel analizi yapılabilir. Ayrıca adli tıpta ve uyuşturucu madde analizinde  de  sık kullanılır.

 
22271
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
60150 Tokat / TÜRKIYE, Tel:+90 356 252 1616, Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, 2013© Tüm Hakları Saklıdır.